Zmiana społeczna w XXI wieku: młodzi-rodzina-gospodarka-migracje

Zdalna międzysekcyjna konferencja Polskiego Towarzystwa Socjologicznego

5-6 listopada 2020 roku

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania abstraktów na konferencję online poświęconą zmianie społecznej: Zmiana społeczna w XXI wieku: młodzi – rodzina – gospodarka –migracje/ The social change in the 21st century: Youth – Family – Economy – Migration. Konferencja pod egidą Polskiego Towarzystwa Socjologicznego połączy prace badawcze prowadzone w ramach czterech grup: Sekcji Socjologii Młodzieży i Edukacji, Sekcji Socjologii Migracji, Sekcji Socjologii Ekonomicznej, Sekcji Socjologii Życia Rodzinnego i Intymności. Zapraszamy zarówno wystąpienia prezentujące zaawansowane prace badawcze, jak też eseje i przyczynki do badań nad społeczeństwem. Autorzy referatów zakwalifikowanych do konferencji zostaną też zaproszeni do publikacji pokonferencyjnych

Cel konferencji

Planowana konferencja skupi się na problematyce zmiany społecznej w XXI wieku. Sama koncepcja zmiany społecznej, która wielokrotnie była przedmiotem refleksji naukowej (por. prace Anthony’ego Giddensa, Margaret Archer, Piotra Sztompki i in.), daje możliwości zaprezentowania zarówno krytycznej refleksji teoretycznej, jak i wyników najnowszych badań empirycznych w subdyscyplinach socjologii powiązanych z: młodymi, rodziną, gospodarką i migracjami. Zmianę społeczną analizowano dotychczas w Polsce głównie w kontekście transformacji ustrojowej 1990., a także akcesji Polski do Unii Europejskiej oraz globalizacji. Obecne procesy zmiany społecznej, choć bardzo istotne, wymagają pogłębionej, specyficznej refleksji. Celem konferencji jest nadanie właściwej rangi analizie nowych zjawisk społecznych i związanych z nimi wyzwań. Interesują nas też badania nad kryzysem wywołanym pandemią, który gwałtownie przeorganizował życie społeczne w wielu obszarach. Dążymy do poszukiwania wspólnego mianownika dla rozmaitych wyzwań i przemian doświadczanych przez społeczeństwo polskie w okresie pandemii i towarzyszącego – być może dłuższego niż sama pandemia – załamania społeczno-gospodarczego.

Podczas wydarzenia połączymy refleksję nad różnymi obszarami życia, w których zakres i istotność oddziaływania zmiany społecznej może być szczególnie znaczący. Sfery tematyczne, na których się skupiamy to: życie społeczne młodych; procesy migracyjne; gospodarka; rodzina. Konferencja dotyczyć będzie aktualnych problemów Polski związanych z pandemią i kryzysem, również w kontekście porównawczym i międzykrajowym.  Konferencja jest wydarzeniem promującym różne nurty w obrębie polskiej socjologii, ale jesteśmy otwarci również na tematy i podejścia interdyscyplinarne, pokazujące twórcze łączenie różnych ujęć koncepcyjnych, metodologicznych i badawczych. Zapraszamy prezentacje przedstawiające wyniki badań ilościowych, badań jakościowych, ujęć mieszanych (mixed-method), a także analizy instytucjonalne, politologiczne i prawne.

  1. Socjologia Młodzieży i Edukacji. Jakie wyzwania i zjawiska społeczne mają szczególne znaczenie w życiu współczesnej młodzieży i młodych dorosłych? Jak nowe media oddziałują na style życia, sposoby spędzania czasu, tworzenie relacji, pracę? Jak młodzi odnajdują się na współczesnym rynku pracy? Jakie znaczenie mają migracje wewnętrzne i międzynarodowe w życiu młodych ludzi? Jak współcześnie młode osoby wchodzą w dorosłość w odniesieniu do starszych pokoleń? Jak przebiegają tranzycje z edukacji na rynek pracy? Jak młodzi dysponują budżetami? Jakie znaczenie ma mobilność geograficzna w życiu młodych?
  2. Socjologia Migracji. Użycie koncepcji zmiany społecznej pozwoli na ukazanie bardziej zniuansowanych wymiarów i aspektów sytuacji migrantów, tj. ujęć nieograniczonych do wąskich ujęć integracji. Jak zmieniają się jednostki pod wpływem społeczeństw, w których żyją, ale też w rezultacie samego procesu mobilności? Jak migranci postrzegają zmianę społeczną? Jakie transformacje przechodzą państwa przyjmujące i wysyłające imigrantów, jak budują swoje polityki migracyjne, integracyjne, polityki wobec diaspory? Jakie znaczenie mają migracje w procesach zmiany i zmienności społecznej? Jak adaptują się imigranci w czasach pandemii? Jak pandemia i kryzys wpływają na procesy migracyjne, jak oddziałują na migracje powrotne?
  3. Socjologia Ekonomiczna. Czy istnieją specyficzne mechanizmy i wzory zarządzania zasobami w obrębie kategorii, takich jak np. gospodarstwa migranckie, gospodarstwa jednoosobowe, gospodarstwa wielopokoleniowe? Jak kształtują się strategie finansowe w kontekście bezpieczeństwa ekonomicznego gospodarstw domowych i spełniania aspiracji edukacyjnych młodego pokolenia? Jakie wyłaniają się alternatywy dla rynku: nowe więzi, połączenia i punkty oporu? Jaką rolę odgrywają w tym mobilność, usieciowienie oraz transfery międzypokoleniowe? Jak różne typy gospodarstw domowych w Polsce organizują swoje życie finansowe w czasach pandemii i „nowej normalności”? Jak kształtują się różnice międzypokoleniowe w kontekście szans życiowych, rynku pracy i zabezpieczenia społecznego? Jak kształtuje się przedsiębiorczość i praca w czasach czwartej rewolucji przemysłowej? Jakie przemiany i wyzwania stoją przed tą formą aktywności zarobkowej?
  4. Socjologia Rodziny. Jak procesy globalizacji, europeizacji wpływają na współczesną rodzinę w Polsce? Jak doświadczają zmianę społeczną rodziny tradycyjne, a jak rodziny nieheteronormatywne? Jak transformacje ról społecznych płci kulturowych wpływają na współczesne rodziny? Jakie odzwierciedlenie w rodzinie znajdują zmiany społecznych koncepcji ról płciowych, relacji pokoleniowych? W jaki sposób procesy zachodzące w gospodarce i na rynku pracy wpływają na decyzje reprodukcyjne i praktyki rodzinne? Jak zmieniają się polskie rodziny w sytuacji otwartych granic i możliwości migracji? Jaki jest wpływ przemian społeczno-kulturowych na relacje małżeńskie oraz więzi rodzinne?Jak pandemia i dystansowanie społeczne/fizyczne wpływa na życie rodzinne?

Szczegółowe informacje

Termin zgłaszania propozycji w formie abstraktu w języku polskim lub angielskim (do 500 słów), w którym powinny być zawarte: cel wystąpienia, główne pytanie badawcze i założenie, metodologia, wstępne wnioski: do 20 września 2020

Adres email do zgłoszeń:  zmianaspoleczna.konferencja@gmail.com

Termin zawiadomienia o przyjęciu abstraktu: najpóźniej do 25 września 2020

Ogłoszenie programu konferencji: do 30 września 2020

Konferencja odbędzie się online w dniach 5-6 listopada 2020. Opłata konferencyjna: 100 zł.

Komitet Organizacyjny: dr hab. Katarzyna Andrejuk, prof. IFIS PAN,  dr hab. Izabela Grabowska, prof. Uniwersytetu SWPS, dr hab. Marta Olcoń-Kubicka, prof. IFIS PAN, dr hab. Iwona Taranowicz, prof. UWr.

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij